top of page
  • Yazarın fotoğrafıCogIST

SUNUŞ

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2020

Bilimsel bir alanın, spesifik bir coğrafi bölgede, dahası spesifik bir ülke sınırları içindeki tanınırlığına katkıda bulunmak ve faaliyet sahasını genişletmek, kültürel bir misyondur. Böylesi kültürel bir perspektifle bir araya gelmiş bizlerin, bu sınırlar içinde daha fazla kişiye ulaşmak ve meramını aktarmak isterken, bilişsel bilimin mihenk taşlarını, bu ülkedeki hemen herkesin konuştuğu, okuduğu ve yazdığı dil ile tanıştırmaması bir seçenek olamaz.


Misyonumuzun gerektirdiği bu durumun farkındalığı neticesinde bizler, kendimizi tanıtmak, yaptıklarımızın ve duyurularımızın derli toplu bir örneğini sunmak amacıyla açmış bulunduğumuz internet sitesinde bir “Yazılar” bölümüne yer verecek ve burada bilişsel bilim tarihinde, farklı alanlarda, önemli dönüm noktaları oluşturan akademik ve bunların herkese erişmesinde önplana çıkan popüler yazıları Türkçe’ye çevirecek ve yayınlayacağız.


Çevirilerin yanı sıra, misyonumuzun bir parçasını oluşturan, Türkiye’de bilişsel bilimle ilgilenen gerek amatör, gerek öğrenci, gerekse uzmanları kapsayan bir sosyal ağ oluşturma hedefi doğrultusunda, farklı alan ve kurumlardan hocalarla kendi çalışma sahaları ve profesyonel hayatlarına ilişkin röportajlar gerçekleştirecek ve yine aynı başlıkta yayınlayacağız.


Böylece umuyoruz ki, çevirilerle beraber, günümüz dünyasının ve özellikle de evrensel manada bilim üretmenin bir zorunluluğu olan İngilizce ile tanışmamış kimselere de ulaşacak ve röportajlar vasıtasıyla da zaten bu alanla ilgilenen kimselere Türkiye’de bu alanın konumunu ve etkinliğini yansıtacak bir portfolyo sunabileceğiz.


Keyifli okumalar diliyoruz!

CogIST Ekibi

116 görüntüleme0 yorum

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page