FAALIYETLER

AKADEMİ KOGNİSYON

 
 
G
M
T
Y
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konuşma fonksiyonu 200 karakter ile sınırlıdır
 
[removed]
 
Seçenekler : Geçmiş : Geribildirim : Donate Kapat

Akademi Kognisyon tercihen lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin, akademik sahada görece daha az söz hakkı olan bireylerin kognisyonla alakalı fikir ve bilgi paylaşımına, ortak bir tartışma ve entelektüel alışveriş ortamına imkan tanımayı hedefleyen bir konuşmalar dizisidir. Konuşma süresinin tercihen kırk dakika ila bir saat arasında olduğu Akademi Kognisyon, her ay bir kez, o ayın ilk Pazar günü olmak üzre düzenleniyor. 

Akademi Kognisyon etkinliklerine, Bahçeşehir Üniversitesi Artificial Intelligence Society ev sahipliği yapıyor.

AÇIK KOGNİSYON

 
 
G
M
T
Y
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konuşma fonksiyonu 200 karakter ile sınırlıdır
 
[removed]
 
Seçenekler : Geçmiş : Geribildirim : Donate Kapat

Açık Kognisyon, Türkiye entelektüel ortamında bilişsel bilimin daha fazla ve etkili bir şekilde yer bulmasını hedefliyor. Alanlarında uzman öğretim üyeleriyle düzenlenecek Açık Kognisyon, bilişsel bilimlere dair henüz birikimi olmayan dinleyicilerin de rahatlıkla keyif alabileceği bir içerik sunup, bilişsel bilimin özellikle de henüz onla buluşmamış kimselerle buluşması için düşünülmüş bir platform. Ayda bir olmak üzere, yaklaşık bir-bir buçuk saatlik konuşmalar şeklinde olması planlanıyor.

ODTÜ ETKİNLİKLERİ

 
 
G
M
T
Y
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konuşma fonksiyonu 200 karakter ile sınırlıdır
 
[removed]
 
Seçenekler : Geçmiş : Geribildirim : Donate Kapat

25-26 Şubat 2020 tarihleri arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde, ODTÜ Felsefe Topluluğu ile işbirliği içinde iki etkinlik gerçekleştirdik. İlkine Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden Tufan Kıymaz'ı bilinç, fizikalizm ve bilişsel bilim konuşmak üzere, ikincisine ise ODTÜ Enformatik Enstitüsü'nden Ceyhan Temürcü'yü bilişsel bilim tarihi konuşmak üzere davet ettik. Bu şahane atmosfer için ODTÜ Felsefe Topluluğu'na, davetimizi kabul ettikleri için hocalarımıza ve aramıza katılıp, teşrif eden tüm katılımcılara teşekkürler! 

KİTAP KOGNİSYON

Kitap Kognisyon bilişsel bilimle ilgilenen öğrencilerin ve hocaların tek bir kitap ve tema etrafında bir araya gelerek birkaç haftalığına fikir alışverişinde bulunabilecekleri bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor! Bu bağlamda her Kitap Kognisyon etkinliğini tek kitaplık bir kitap kulübü gibi düşünebiliriz. Her Kitap Kognisyon için bir kitap seçecek ve bir hocamızı davet edeceğiz. Haftanın belli bir günü online olarak düzenleyeceğimiz bu etkinliklerin katılan herkes için doyurucu olması adına 20 kişiyle sınırlı bir kontenjanı uygun bulduk. Her Kitap Kognisyon etkinliği birkaç hafta sürecek ve haftanın belli bir günü belli bir saatte toplanarak kitap üzerinde tartışacağız.

COGIST YAYIN

CogIST’in herkesin bilişsel bilimle ilgisini ve tutkusunu paylaşabileceği bir ortam olmasına çok önem veriyoruz. Medium üzerinde açtığımız blogumuzda bilişsel bilim alanından öğrencilerin, hocaların veya bağımsız araştırmacıların, çoğunlukla popüler düzeydeki yazılarını yayınlayarak ve bilişsel bilim tarihindeki önemli makaleleri, bazı oldukça akademik konuları herkesçe anlaşılır kılan popüler yazıları çevirerek Türkçe'deki bilişsel bilim kültürüne bir katkı sağlamaya çalışıyoruz.

New York Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, UCSD ve UZH gibi global bir eksende düzenlenen Growing Up In Science etkinlikleri komünitesine CogIST de katıldı! 30-40 dakikalık konuşmalar ve sonrasında soru-cevaptan oluşan bir formata sahip bu etkinlikte, hocalarımızın, rol modellerimizin hikayelerini, ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını, bunları nasıl aştıklarını dinleyeceğiz. İş-hayat dengesi, akademide rekabet, impostor sendromu ve daha nicesine eğileceğiz!

COGIST BOARD

CogIST’in herkesin bilişsel bilimle ilgisini ve tutkusunu paylaşabileceği bir ortam olmasına çok önem veriyoruz. Medium üzerinde açtığımız blogumuzda bilişsel bilim alanından öğrencilerin, hocaların veya bağımsız araştırmacıların, çoğunlukla popüler düzeydeki yazılarını yayınlayarak ve bilişsel bilim tarihindeki önemli makaleleri, bazı oldukça akademik konuları herkesçe anlaşılır kılan popüler yazıları çevirerek Türkçedeki bilişsel bilim kültürüne bir katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Kognitif VikiMaraton, ekibimizden uygun olan herkesin katıldığı ve Vikipedi üzerinde bilişsel bilimle ilişkili olan birçok madde eklediğimiz, varolanlara katkıda bulunduğumuz ve de maddelerin çevirilerini yaptığımız bir etkinliktir. Bu sayede birçok kavram ve konunun ilk araştırılması yapılırken en sık karşımıza çıkan ve en fazla rağbet gören kaynaklardan olan Vikipedi Ansiklopedisi'ne bilişsel bilim alanında katkı sunmayı hedefliyoruz.

CogIST