EKIBIMIZ

Yunus Şahin

CogIST Koordinasyon

Kurucu, Koordinator, 

Görsel Tasarımcı, Baş Editör

Muharrem Ayar

CogIST Koordinasyon

Kurucu, Haberleşme Sorumlusu

Furkan Avcı

CogIST Koordinasyon 

CogIST Board Sorumlusu

Ekinsu Özkazanç

CogIST Yayın

Editör

İstanbul Üniversitesi Dilbilim Bölümü'nden mezun oldu. Lise son sınıftan beri bilişsel nörobilim başta olmak üzre bilişsel bilimin her alanıyla ilgilenmeye çalışıyor. Aynı zamanda bilim tarihi, felsefe, edebiyat ve "hard sci-fi" sevdalısı.

Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim Bölümü'nde lisans eğitimine üçüncü sınıf öğrencisi olarak devam ediyor. Özellikle işaret dilleri ve dilin evrimi dilbilimde yoğunlaştığı alanlar. İşaret dili ve bilişsel bilimin kesiştiği bir alanda ilginç şeyler bulabileceğini düşünüyor. (hadi hayırlısı)

İstanbul Üniversitesi'nde İstanbul Tıp Fakültesi'nde okuyor. Yoğunlaştığı alanlar nöropsikoloji, nöropsikiyatri ve kognitif nörobilim. Özellikle ilgilendiği alan bilişsel hastalıkların klinik örnekleridir. Hobileri amatör fotoğrafçılık, tango ve edebiyattır.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi mezunu, ODTÜ Bilişsel Bilimler’de yüksek lisans öğrencisi. Bilgisayar ortamlı iletişim, jest çalışmaları, uzam algısı, formal anlambilim gibi birtakım alanlar arasında dolaşıyor. Bazen editör/çevirmen, bazen İngilizce öğretmeni.

Ayşe Nur Genç

CogIST Yayın

Editör

Yunus Emre Karaman

CogIST Organizasyon & Yayın

Editör, Çevirmen

Zeynep Kabadere

CogIST Yayın

Çevirmen

Cem Taylan Aşık

CogIST Yayın

Çevirmen

Önce İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde İnsan’ı planlarda ve kesitlerde aradı. Yetmedi, ve Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne geçiş yaparak mercek değiştirdi. Şimdilerde, nörogörüntüleme yöntemleriyle kullanıcı ve tüketici araştırmalari yürüten bir şirkette çalışıyor. Dil-düşünce ilişkisi, müzik algısı ve özne-nesne etkileşimleri gibi alanları kovalamaya devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi mezunu bir veteriner hekimi. Klinisyenlik yaptığı iki yıldan aldığı zevki her fırsatta dile getirse de aradığı tutkunun bilişsel bilimler olduğuna inanıyor. Hayatı eleştiren, şiir yazan ve evinde üç kedi besleyen birisi.

ODTÜ Felsefe Bölümü lisans son sınıf öğrencisi. Zihin felsefesi, bilişsel bilimler ve bilim felsefesi özel ilgi alanları. Okunması zor, karışık felsefe metinlerini çözmeyi sever. Felsefeyi insanlarla paylaşmak ve anlaşılabilir kılmak en büyük hedefidir.

İstanbul Üniversitesi Dilbilimi Bölümü birinci sınıf lisans öğrencisi. Tarihiyle, felsefe ve bilim ile insanı ve dünyayı anlamaya çalışan bir Homo Sapiens.

görsel2.jpeg

İlknur Eliş

CogIST Yayın

Çevirmen

Neslihan Turan

CogIST Organizasyon & Yayın

Kognitif Vikimaraton Sorumlusu

Çevirmen

İbrahim Ethem Deveci

CogIST Yayın

Çevirmen

Berkay Havuk

CogIST Yayın

Çevirmen

İstanbul Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunu. Bir yıldır zihin felsefesi ve bilişsel bilimlerle ilgileniyor, çeviri yapıyor. Bu üçünün peşini bırakmayı düşünmüyor. Kafasını toplamak için notalarla oynamayı seviyor.

Bilişsel bilimler meraklısı, feminist, vikipedist, bilgisayar mühendisi, fotoğraf çeker, kedi sever, şu anda bir özgür yazılımın geliştiricilerinden biridir. Bilginin özgür ve herkesçe erişilebilir olması gerektiğine inanır.
neslihan {güzela} oyd.org.tr

Lisansını Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde tamamladı. Bilişsel bilim alanında akademik bir kariyer hedefliyor ve temsil kavramı üzerine çalışmak istiyor. Dil ve düşünce ilişkisi bağlamında zihin felsefesi, matematik felsefesi, hesap kuramı ve matematiksel mantık ilgi alanları arasında.

İstanbul Üniversitesi Dilbilimi mezunu. Sosyoloji üçüncü sınıf öğrencisi. Bilişsel bilimlere, şiire, bilimkurguya ve dilbilimine tutkun. Şiirleri, çevirileri ve eleştiri yazıları çeşitli dergilerde yayınlandı. Infinite Jest’i Türkçe’ye kazandırmayı düşünüyor.

Ege Kingir

CogIST Yayın

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik son sınıf öğrencisi. Otizm, zekâ geriliği gibi sinirgelişimsel rahatsızlıkları incelemeyi seviyor. Beynini, kontrolünü kaybettiği bir günce olarak düşünmektense korkuyor. 

Işıl Sanusoğlu

CogIST Yayın

Editör, Çevirmen

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji anadalı ve Bilgisayar Mühendisliği yandalı 2020 mezunu. Bahçeşehir Üniversitesi beyin ve biliş araştırmaları laboratuvarında öğrenci araştırma asistanlığı, İTÜAIRLAB’de araştırma asistanlığı görevlerinde bulundu. Bilişsel nörobilim ve bilişsel bilimler ile ilgileniyor.

İmge Saltık

CogIST Yayın

Çevirmen

Bilkent Üniversitesi'nde Psikoloji eğitimini tamamladıktan sonra Disiplinlerarası Nörobilim programında yüksek lisans öğrencisi olmuştur. İlgilendiği alan olan sosyal robotlarla çalışmakta. Araştırma konusu olarak, sosyal robotlarla etkileşime girildiğinde ortaya çıkan zihin algısını etkilemede robotların görünüş ve davranışın etkileri ve bu algının oluşumundaki bireysel farklılık faktörleri. Fotoğrafçılık yapıp kafasını rahatlatmaktadır.

Maya Öz

CogIST Yayın

Çevirmen

UT Dallas Bilişsel Bilim öğrencisi. Gelişen teknolojiyle nörobilim alanında farkındalık yapmayı hedefliyor. Soru sormayı ve hayatın içinden problemler çözmeyi sever. Öğrenmekten ve inançlarından beslenir. Geleceğe ve insan potansiyeline inanır. En çok ilgili olduğu alanlar beyin, psikoloji, bilgisayar bilimi, mikrobiyoloji, beslenme ve spor. Farklı alanlar arasında bağlanlantı kurar, çok yönlü düşünür. Bilim tutkusu dışında bir de Fitness eğitmeni.

Merve Balık

CogIST Koordinasyon

Sosyal Medya ve Growing Up In Science Sorumlusu

Elif Akyel

CogIST Yayın

Çevirmen

Mehmet Ali Sevim

CogIST Yayın

Editör

Neslihan Çalışkan

CogIST Organizasyon

Cognitive Webinar Sorumlusu

Merve ODTÜ psikoloji lisans son sınıf öğrencisi. Daha önce zaman algısı, duygu - biliş ilişkisi, yapay zeka gibi konularda çalışmalara dahil oldu. Bilişsel sinirbilim alanına ilgi duyuyor.

İstanbul Okan Üniversitesi, Yabancı Diller Koordinatörlüğünde Öğretim Görevlisi. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi'nde, İngilizce Öğretmenliği alanında tamamladı. Akademik eğitimine İstanbul Üniversitesi, Dilbilimi Araştırmaları yüksek lisans programında devam ediyor. Sesbilimle ilgileniyor. Ayrıca, veri bilimi ve yapay zeka konuları ilgisini çekiyor. Esas amacı insanlığa katkıda bulunmak.

Adnan Menderes Üniversitesi Psikoloji mezunu, bilişsel ve sosyal bilimler ile ilgili okuyup yazmaya çalışan, hayata karşı tutkulu bir kişilik. Sinema ve sanat sepet işleriyle de ilgili sayılabilir. Gitar çalmaktan, bisiklete binmekten ve fotoğraf çekmekten çok hoşlanır.

Güney Florida Üniversitesi’nde Psikoloji anadalıyla beraber dilbilimi yandalı yapmaktadır. Aynı zamanda insanlardaki göz haraketlerini ve beyin dalgalarını EEG ile inceleyen bir psikolinguistik laboratuvarında çalışmaktadır. Hedeflerinden biri akademisyen olup psikolinguistiğe olan sevdasını kendi öğrencilerine aşılamaktır. Boş zamanlarında antik çağ eserlerini okumayı, amatörce resim yapmayı ve genel olarak yazmayı sever.

Asude F. Eraçıkbaş

CogIST Yayın

Çevirmen

Beyza Gülzehra Ekinci

CogIST Yayın

Çevirmen

Ongun Kılıç

CogIST Yayın

Çevirmen

Irmak Çankaya

CogIST Yayın

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim mezunu. Dillere olan hayranlığından dolayı seçtiği bu bölümün son yıllarında, asıl ilgisinin dili pratiğe dökmek değil, dil mekanizmalarını keşfetmek olduğunu anladı. Bir yandan çeviriyle arasını düzeltmeye çalışırken bir yandan Boğaziçi, Koç gibi üniversitelerde araştırma serüvenine devam ediyor. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans 3. sınıf öğrencisi. Bilişsel bilim, bilişsel psikoloji, sinirbilim, nöropsikoloji başlıca ilgi alanları. Öte yandan, Toplum Gönüllüleri Vakfı gönüllülüğü yapıyor. Müzik ve edebiyatla ilgilenmeyi, keman çalmayı seviyor.

Koç Üniversitesi Felsefe ve Psikoloji dördüncü sınıf öğrencisidir. Zihin felsefesi, metafizik ve yapay zeka etiği üzerine yoğunlaşıyor. Şu anda zihinsel süreçler, zihinsel olaylar ve zihinsel durumlar arasındaki olası metafizik farklar üzerine düşünüyor. Bunların dışında video oyunları ve sinema üzerine vakit harcamayı sever.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Felsefe son sınıf öğrencisi olan Irmak, aynı zamanda Psikoloji Bölümü Vision Laboratuvarının da bir parçası. Felsefe bitirme çalışmasını "bilinç" üzerine yazıyor. Küçük yaşlardan beri müzik eğitimi almakla beraber 3,5 yıldır piyano çalıyor. "Müzik bilişimi" çalışmak için çok heyecanlı. Sanat algısı ve mindfulness pratiklerinin bilişsel yararları ile ilgileniyor. Felsefede araştırmayı en sevdiği alanlar ise etik ve feminist epistemoloji. Vejetaryen ve iki kedi annesi.

Eski Ekip Arkadaşlarımız

Mehmet Soyer

CogIST Koordinasyon, Sosyal Medya Sorumlusu, 2019-2021