top of page

EKIBIMIZ

Koordinasyon Ekibi

ppcogist.jpg

Yunus Şahin

CogIST Koordinasyon

Eşkurucu, Koordinatör

ibrahimethemdeveci.png

İbrahim Ethem Deveci

CogIST Koordinasyon

Koordinatör

Samet Kaya.jpg

Koordinasyon Ekibi

Mert Can.jpg

Mert Can

CogIST Koordinasyon

Koordinatör, Organizasyon Sorumlusu

Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık lisansı mezunu, TU Kaiserslautern Bilişsel Bilim yüksek lisans öğrencisi. Görsel algı ve sinirbilim odaklı psikofizik ve EEG yöntemleriyle çalışıyor. Uzun mesafe koşucusu, dağ bisikletçisi ve kendini adamış iyi bir müzik dinleyicisi.

photo1685102237.jpeg

Helin Erden

photo1682639387 (4).jpeg

Rojda Özcan

CogIST Koordinasyon
Koordinatör, Baş Editör

CogIST Koordinasyon
Koordinatör, İçerik Ekip Sorumlusu

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Şu anda University of Amsterdam’da Beyin ve Bilişsel Bilimler alanında yüksek lisans yapıyor. Ana ilgi alanı psikodilbilim.

ODTÜ Psikoloji ve Felsefe çift anadal mezunu. 2022’de ODTÜ Bilişsel Bilimler’de yüksek lisansını tamamlamıştır ve şimdi aynı bölümde doktora öğrencisi ve Araştırma Görevlisidir. İlgi alanlarını hesaplamalı anlambilim, düşünce dili, bileşimsellik, kavram ve bilgi temsili, dil edinimi, sözdizim-anlambilim arayüzü, hibrit yapay zeka modelleri, kategori teorisi ve bilişsel bilim ve bilgisayar bilimi felsefesi oluşturmaktadır. Bir Rönesans insanı olmayı hedeflemektedir ve klinik psikoloji, piyano/keman çalmak, hip-hop dansı, DSLR fotoğrafçılık, şiir ve akla gelmeyen daha nice ilgi alanının peşinden gidecek vakti bulmayı ümit etmektedir. 

ipekşahin.jpg

Rukiye İpek Şahin

CogIST Koordinasyon
Koordinatör, The Cognizer Ekip Sorumlusu

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi. Tutkulu olduğu simultane çeviriye etki eden bilişsel işlevleri inceliyor. Koç Üniversitesi’nde psikodilbilim ve Başkent Üniversitesi’nde robotik projelerinde yer alıyor. Meslek icabı her alana dair bilgi satabiliyor, dış politika çalışmalarını ve kafasının bastığı kadar mühendisliği bir ayrı seviyor.

Organizasyon Ekibi

Mert Can.jpg

Mert Can

CogIST Koordinasyon

Organizasyon Ekip Sorumlusu

Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık lisansı mezunu, TU Kaiserslautern Bilişsel Bilim yüksek lisans öğrencisi. Görsel algı ve sinirbilim odaklı psikofizik ve EEG yöntemleriyle çalışıyor. Uzun mesafe koşucusu, dağ bisikletçisi ve kendini adamış iyi bir müzik dinleyicisi.

neslihanturan.png

Neslihan Turan

CogIST Organizasyon 

Kognitif Vikimaraton Sorumlusu

Bilişsel bilimler meraklısı, feminist, vikipedist, bilgisayar mühendisi, fotoğraf çeker, kedi sever, şu anda bir özgür yazılımın geliştiricilerinden biridir. Bilginin özgür ve herkesçe erişilebilir olması gerektiğine inanır.
neslihan {güzela} oyd.org.tr

ongun.jpg

Ongun Kılıç

CogIST Organizasyon

Cognitive Webinar Sorumlusu

Koç Üniversitesi Felsefe ve Psikoloji dördüncü sınıf öğrencisidir. Zihin felsefesi, metafizik ve yapay zeka etiği üzerine yoğunlaşıyor. Şu anda zihinsel süreçler, zihinsel olaylar ve zihinsel durumlar arasındaki olası metafizik farklar üzerine düşünüyor. Bunların dışında video oyunları ve sinema üzerine vakit harcamayı sever.

photo1687868790.jpeg

İlknur Eliş

CogIST Organizasyon

Okuma Kulübü İstanbul Sorumlusu

İstanbul Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunu. Bir yayınevinin nörofelsefe dizisinde tercümanlık yapıyor, dört gözle çevirisinin çıkmasını bekliyor. Felsefe yüksek lisans ögrencisi ve bilişsel bilim aşığı. Beden ve hareketi temel alan zihin teorileriyle ilgileniyor. Özellikle alışkanlık kavramından ümitli. Ekolojik psikoloji ve bilişsel bilim felsefesi çalışmaları için hazırlık yapıyor.İlgi alanlarını bir kültüre ve mesleğe çevirmeye kararlı. Dans ederek yürümeyi, ağaçlara sarılmayı ve arkadaşlarıyla uğraşmayı çok seviyor.

photo1682639387 (1).jpeg

Cihan Başoğlu

CogIST Organizasyon

Akademi Kognisyon Ankara

Sorumlusu

photo1687868639.jpeg

Samet Kaya

CogIST Organizasyon

Haberleşme Sorumlusu

İstanbul Üniversitesi Dilbilim bölümünden mezun oldu ve Ankara Üniversitesi'nde dilbilim yüksek lisansı yaptı. Şu anda da Ankara Üniversitesi Dilbilim doktora ve aynı zamanda ODTÜ Bilişsel Bilimler yüksek lisans öğrencisi. Lisanstan bu yana doğal dilde teorik sözdizim ve anlambilim çalışıyor. Her fırsatta zihin felsefesi, dil-düşünce-beyin çalışmaları ve gramer teorileri hakkında atıp tutuyor, insanları darlıyor. Hala bir gün rockstar olacağını düşünüyor. 

Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Bilişsel psikoloji alanında çalışmaktadır. Spesifik olarak insanlarda bellek ve üstbiliş ile ilgilenmektedir.

photo1695113897.jpeg

Kardelen Çiftçi

CogIST Organizasyon

Açık Kognisyon Ankara Sorumlusu

Dilbilim yan dalıyla birlikte Ankara Üniversitesi Psikoloji lisansı son sınıf öğrencisi. Psikodilbilim başat olmak üzere geçmişte bilişsel bilimin farklı alanlarına ilgi duymakla birlikte güncel olarak robot-insan etkileşimlerine ve sosyal robotlar konularına okumalarını yoğunlaştırdı ve gelecekte gerçekleştirmeyi dilediği kompütasyonel çalışmalar için kendini geliştirmeye çalışıyor. Yalnızca stres varlığında gerçekten çalışabildiğine inanmasına rağmen zihin ve bilişe dair düşünceleri bunu heyecan, merak ve ilgiye dönüştürüyor ve CogIST ekibinde olmaktan çok memnun. Aynı zamanda maruz kaldığı ilk zamandan beri biyoloji meraklısı, amatörce fizyoloji okumaktan hoşlanır. Arkadaşlarına yemek hazırlamayı, onları fotoğraflarına bolca konu etmeyi sever. Yaşadığı şehir olan Ankara’yı oldukça benimser, sokak ve cadde isimlerini ezberlemeye bayılır.

photo_5836814827203443701_y.jpg

Hasan Deniz Baran

CogIST Organizasyon

Okuma Kulübü Ankara Sorumlusu

Lisansını Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Bölümünde tamamladı. Sosyal biliş, zihin kuramı, empati ve duygular gibi konular özel odak noktaları. Kendisi son derece iştahlı, konu fark etmeksizin ilgisini çeken her şeyi öğrenmeyi ve anlatmayı seven bir bilim oburu. Oyunlara ve hayali evrenlere biraz fazla meraklı.

Medya Ekibi

ppcogist.jpg

Yunus Şahin

CogIST Medya

Görsel Tasarım Sorumlusu

İstanbul Üniversitesi Dilbilim bölümünden mezun, Boğaziçi Üniversitesi bilişsel bilim yüksek lisans programı öğrencisi. Lisenin son senesinden beri bilişsel bilimle şu veya bu açıdan ilgilenmeye çalışıyor. Son birkaç senedir asıl ilgi alanını bilişsel bilim felsefesi, daha spesifik olarak ise bilişsel bilimin meta-teorisi, bilişsel bilimde teori değerlendirme ve açıklamanın doğası gibi konular teşkil ediyor. Edebiyat ve hard sci-fi sevdalısı.

-5834500101823903838_121.jpg

Utku Fuat Dailli 

CogIST Medya

YouTube Sorumlusu

Ankara Üniversitesi DTCF Psikoloji ve Felsefe bölümlerinde anadal, Dilbilimi bölümünde yandal öğrencisi olarak öğrenim hayatını sürdürmektedir. Bilişsel bilimlere, davranışsal ekolojiye ve bilim tarihine ilgi duymaktadır. Akademik hayatı dışında gitar çalmaktan hoşlanır.

photo1682639387 (3).jpeg

Sude Şahin

CogIST Medya

Website Sorumlusu

Sude, Anadolu Üniversitesi 4. sınıf İktisat öğrencisi. Davranışcı ekonomi, zihin felsefesi ve bilişsel sinirbilim ile ilgileniyor. Uzmanlaşmak istediği alanlar arasında 'bilinç' ve 'algı' var. Şimdi de Hentbol takımlarının profesyonel fotoğrafçılığını yapıyor ve hentbolu yakından takip ediyor. Kemandan sonra da bağlama öğrenmeye başlayarak yaşamı anlamlı kılmaya çalışıyor.

photo1682639387 (5).jpeg

Elif Taştekin

CogIST Medya

Görsel Tasarımcı

Lisansını ODTÜ iktisat bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisansını yine ODTÜ Bilişsel Bilimler bölümünde yaptı. Boş zamanlarında algıyı algılamaya çalışmak gibi döngülere girmekten, farklı hareket disiplinleri öğrenmekten ve görsel sanatlarla ilgilenmekten hoşlanıyor. Şu an içerik üreticisi olarak çalışırken bir yandan da sanat alanında kariyer hedeflerini belirlemeye çalışıyor. CogIST ekibine görsel iletişim alanında destek veriyor. 

unnamed.jpg

Didar Akın

CogIST Medya

Görsel Tasarımcı

Didar, Bilkent Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Bölümü'nden 2021 yılında mezun oldu. Disiplinler arası araştırma faaliyetleri, atölye çalışmaları ve yarışmalarda yer aldı. Farklı ölçeklerde mimari tasarım ve uygulama konusunda mesleki deneyim kazandı. Araştırma alanları özellikle mimarlık teorisi ve eleştirisi, mimarlık tarihi, sanat tarihi ve görselleştirme üzerine odaklanmaktadır. İnsan zihninin hayal gücüne ve mimarlığın aşkın yönüne hayran kalan Didar, kökleri entelektüel, bilişsel ve ontolojik araştırmalara dayanan yeni ve farklı bir deneyimin peşinde. Calvino'nun bir keresinde dediği gibi, 'arzular zaten anılardır', bu nedenle geleceğe dair anılarından birinde, akademiye ve çağdaş sanata katkıda bulunabilen, kendini adamış bir sanatçı ve mimardır.

photo1682639387 (6).jpeg

Ebru Bayramoğlu

CogIST Medya

Görsel Tasarımcı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi.  Lisans hayatı boyunca bilişsel bilimlerden kopamayan ve kendini bu alanda çok daha fazla geliştirmeyi amaçlayan biri. Akademik hayatını gelişim psikolojisi üzerinden devam ettirmeyi amaçlamasının yanında özellikle sosyal biliş ve bilişsel gelişim üzerine okumalar yapmaktan keyif almakta. Ek olarak kendisini resim ve grafik tasarım alanlarında geliştirmeye çalışmakta ve durmaksızın vizyondaki filmleri takip etmekte. 

photo1682546331.jpeg

Kaan Hamurcu

CogIST Medya

Instagram/LinkedIn Sorumlusu

Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisi. Beynin bilişsel işlevlerini anlamayı hedeflediği kadar bilinci analitik olarak çözmek ve bu yolla insanlığa keyif aldığı konularda katkıda bulunmak istiyor. Uzmanlaşmak istediği alanlar arasında makine öğrenimi ve derin öğrenme öne çıkıyor. Spor yapmayı ve müsabakaları izlemeyi çok seviyor. Tarih ve antropoloji sohbetleri saatler sürebilir.

photo1682639387 (7).jpeg

Zeynep Sülün 

CogIST Medya

Grafik Tasarımcı

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim bölümünde tamamladı. Şu anda Koç Üniversitesi Bilişsel Psikoloji programında yüksek lisans öğrencisi. Tez çalışmalarına uygulamalı bellek araştırmaları laboratuvarında devam ediyor. İstemsiz otobiyografik hatırlama, spontane düşünce ve zihin gezintisi ile ilgileniyor. Bu araştırmalarıyla bilinç ve bilincin evrimine dair anlayışımızı genişletmeyi hedefliyor. Akademi dışında ise tığ işiyle uğraşmayı, resim çizmeyi, köpeğiyle vakit geçirmeyi ve yoga yapmayı seviyor. Bir bilimkurgu ve korku tutkunu olarak bol bol roman ve çizgi roman okuyor. 

photo1682639387 (8).jpeg

Emrecan Çelik

CogIST Medya

Abonelik Sorumlusu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği anadalı, Psikoloji yandalı ve doğal dil işlemeye olan ilgisini birleştirmiş bir alan arayışındayken bilişsel bilimle tanışmış bir mühendis. Boğaziçi Bilişsel Bilim yüksek lisans öğrencisi. Endüstride aradığını bulamadığından akademiden ayrı düşmeme dileğiyle çalışmalarına devam ediyor. Olur da düşerse marangoz olmayı planlıyor. Sanatın her formuna aşık, üretebilenleri imrenerek izliyor. 

photo1685909737.jpeg

Tuğba Ünzile Öztekin

CogIST Medya

CogIST Twitter Sorumlusu

Bahçeşehir Üniversitesi 2. Sınıf Psikoloji öğrencisi. Romantik ilişkilerde affedicilik ve cinsiyet üzerine çalışıyor ve bilişsel gelişime ilgi duyuyor. Boş zamanlarında suluboya yapmak, çello çalmak ve yemek yapmaktan hoşlanır. İlerleyen zamanlarda affedicilik ve cinsiyet tarafındaki çalışmalarını genişletmek istiyor, yeni diller öğrenmeyi ve bol bol seyahat etmeyi umuyor.

photo1684284168 (1).jpeg

Duygu Buğa

CogIST Medya

CogIST Board Sorumlusu

İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği lisans, Trento Üniversitesi Bilişsel Bilimler yüksek lisans bölümlerinden mezun. İki ve/veya çok dilliliğin bilişsel sinirbilimi üzerine çalışıyor. Aynı zamanda İngilizce ve Türkçeyi ikinci/yabancı dil olarak öğretiyor. Dil-duygu-bilişsel kontrol konularında çalışmalar yürütüyor. Fazla bağımsız bir araştırmacı, hayvansever ve köpek delisi, çok amatör bir bilim kurgu hikayecisi.

IMG_20210531_005922_354_2.jpg

Irmak Çankaya

CogIST Medya

CogIST Wser Sorumlusu

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olan Irmak, lisans döneminde Psikoloji Bölümü Vision Laboratuvarında yer aldı ve bitirme tezini felsefe bölümünde "bilinç" üzerine yazdı. Araştırmayı en sevdiği konular müzik bilişi, mindfulness, yapay zeka&biyoetik olduğu gibi bu alanlardan birinde master yapmaya hazırlanıyor. Küçük yaşlardan beri müzikle ilgileniyor ve bir yoga eğitmeni adayı.

photo1685210921.jpeg

Anıl Öğdül

CogIST Medya

CogIST YouTube Sorumlusu

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu, ODTÜ Bilişsel Bilimler'de yüksek lisans öğrencisi. Bu aralar formel anlambilimüzerine çalışıyor. Zaman bulunca nöroetik, transhümanizm ve bitki bilişi hakkında okumayı seviyor. Daha da zaman bulursa kendinegitar çalıyor

beyzanur_hıdır.jpg

Beyza Nur Hıdır

CogIST Medya

Görsel Tasarımcı

Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim bölümü mezunu. Bir yerlere gitmeyi ve giderken yanında can dostu çizim defterini taşımayı seviyor. Fikirleri birleştirip, eğip, büküp, bambaşka fikirlerle aralarında bağlantılar kuruyor ve kendini bu fikirlerde yansıtmaya çalışıyor.

ekrem_kose.jpg

Ekrem Köse

CogIST Medya

Görsel Tasarımcı

Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı öğrencisi. Freelance grafik tasarımcısı, kullanıcı arayüz tasarımcısı ve front-end geliştiricisi. Modern sanat biçemlerinin hayranı. Son zamanlarda da yapay zeka sanatına ilgi duyuyor. Bilim, sanat, felsefe ve psikoloji onun özel ilgi alanındadır. Çalışmaktan arta kalan zamanlarda, küçüklüğünden beri tutkusu olan çizim-boyama ile vaktini geçiriyor. Kendini geliştirmek için çeşitli kurs ve eğitimleri almayı ihmal etmiyor.

sude_karatas.jpeg

Sude Karataş

CogIST Medya

TikTok Sorumlusu

Koç Üniversitesi moleküler biyoloji, genetik ve psikoloji çift anadal mezunu olup Boğaziçi Üniversitesi bilişsel bilim yüksek lisans öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Felsefeden bir hayli etkilenmesinden dolayı hayalindeki meslek tam anlamıyla bir düşünür olmaktır. Bilişsel bilim dallarına ek olarak birçok konu hakkında öğrenmeye meraklı ve bilgi edindikçe heyecanlanan bir insandır. 

photo1695113854.jpeg

Duhan Tarhan

CogIST Medya

Görsel Tasarımcı

Adnan Menderes Üniversitesi Psikoloji lisansını bitirdi. Nöroestetik ve evrimsel psikoloji alanlarına ilgisi var. Psikoloji ve sanatı birleştirmek istiyor. Küçüklükten beri geleneksel sanatla uğraşmış olup, 2020 yılından itibaren ise dijital sanat ile ilgileniyor. Şu an freelancer olarak çalışmaktadır. CogIST ekibine destek olacağı için heyecanlı.

İçerik Ekibi

photo1682639387 (4).jpeg

Rojda Özcan

CogIST İçerik

İçerik Ekip Sorumlusu

ODTÜ Psikoloji ve Felsefe çift anadal mezunu. 2022’de ODTÜ Bilişsel Bilimler’de yüksek lisansını tamamlamıştır ve şimdi aynı bölümde doktora öğrencisi ve Araştırma Görevlisidir. İlgi alanlarını hesaplamalı anlambilim, düşünce dili, bileşimsellik, kavram ve bilgi temsili, dil edinimi, sözdizim-anlambilim arayüzü, hibrit yapay zeka modelleri, kategori teorisi ve bilişsel bilim ve bilgisayar bilimi felsefesi oluşturmaktadır. Bir Rönesans insanı olmayı hedeflemektedir ve klinik psikoloji, piyano/keman çalmak, hip-hop dansı, DSLR fotoğrafçılık, şiir ve akla gelmeyen daha nice ilgi alanının peşinden gidecek vakti bulmayı ümit etmektedir. 

ates_metin.jpg

Ateş Metin

CogIST İçerik

Metin Yazarı

Temelde dille ve dilsel felsefeyle ilgileniyor. Bilişsel bilimdeki “kavramsal karmaşa” hakkında kafa yormayı seviyor ve bunun akademiye dair politik ve yapısal sebeplerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyor. Böyle bir bağlamda Wittgensteincı bir okumanın teşvik edilmesi gerektiğine inanıyor. Şimdilik Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Topluluğu’nun yürütülmesine emek harcıyor.

berkaytarım.jpg

Berkay Tarım

CogIST İçerik

Pazartesi Gönderileri Sorumlusu

photo1701707086.jpeg

Yağmur Duru Tüfekçioğlu

CogIST İçerik

Metin Yazarı

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi. Tutkulu olduğu simultane çeviriye etki eden bilişsel işlevleri inceliyor. Koç Üniversitesi’nde psikodilbilim ve Başkent Üniversitesi’nde robotik projelerinde yer alıyor. Meslek icabı her alana dair bilgi satabiliyor, dış politika çalışmalarını ve kafasının bastığı kadar mühendisliği bir ayrı seviyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü lisans öğrencisi. Resmi kaydı olmasa da kendini aynı zamanda Felsefe öğrencisi sayıyor, ODTÜ Felsefe bölümünden sürekli dersler alıyor. Teorik bilgisayar bilimi, yapay zekâ, zihin felsefesi, metafizik, bilim felsefesi ve Bilişsel Bilim felsefesi ile derinden ilgileniyor. Felsefeye ve bölümüne olan tutkusunu harmanlayabildiği Bilişsel Bilim alanına minnettarlık duyuyor. Boş zamanlarında tenis oynuyor, paten kayıyor, elektro gitar çalmaya çalışıyor veya varoluşsal edebiyatta kendini kaybediyor. Indie rock ve folk müzik ise kulaklarından hiç eksik olmuyor.

Yayın Ekibi

photo1685102237.jpeg

Helin Erden

CogIST Yayın

Baş Editör

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Şu anda University of Amsterdam’da Beyin ve Bilişsel Bilimler alanında yüksek lisans yapıyor. Ana ilgi alanı psikodilbilim.

ipekşahin.jpg

Rukiye İpek Şahin

CogIST Yayın

Haberleşme ve Medium Sorumlusu

Bilkent Üniversitesi Psikoloji üçüncü sınıf öğrencisi. Güncel olarak bilişsel ve sosyal gelişim laboratuvarlarında lisans düzeyinde araştırma asistanlığı yapıyor. Bunun yanında bellek ve dil çalışmalarına da ilgili. Uzun yürüyüşlerden, kahve içmekten ve yeni yerler keşfetmekten keyif alıyor.

egekingir.jpeg

Ege Kingir

CogIST Yayın

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu ve şu anda Georg-August Üniversitesi/Uluslararası Max Planck Araştırma Enstitüsünde Nörobilim yüksek lisans öğrencisi. Bilincin ve kişiye özgü deneyimlerin gerçeklenişini bilimsel metotlarla inceleyebilmek için bilişsel bilimin farklı alt dallarında kendini geliştirmeyi ve gelecekte bu araştırmalara katkı sunabilmeyi hedefliyor.

ongun.jpg
WhatsApp Image 2020-12-04 at 21.23.23.jpeg

Neslihan Çalışkan

CogIST Yayın

Editör

Güney Florida Üniversitesi’nde Psikoloji ve Dilbilim bölümlerinden mezun oldu. İnsanlardaki göz haraketlerini ve olaya ilişkin beyin potansiyellerini inceleyen araştırmalarda görev aldı. Hedeflerinden biri akademisyen olup bilişsel sinirbilime olan merakını kendi öğrencilerine aşılamaktır. Boş zamanlarında antik çağ eserlerini okumayı, amatörce manzara fotoğrafları çekmeyi ve genel olarak yeni şeyler öğrenmeyi sever.

photo1682546331.jpeg

Kaan Hamurcu

CogIST Yayın

Editör, Çevirmen

Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisi. Beynin bilişsel işlevlerini anlamayı hedeflediği kadar bilinci analitik olarak çözmek ve bu yolla insanlığa keyif aldığı konularda katkıda bulunmak istiyor. Uzmanlaşmak istediği alanlar arasında makine öğrenimi ve derin öğrenme öne çıkıyor. Spor yapmayı ve müsabakaları izlemeyi çok seviyor. Tarih ve antropoloji sohbetleri saatler sürebilir.

Aysu Nur Koç.jpg

Aysu Koç

CogIST Yayın

Çevirmen

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Psikoloji derecesi ve Tarih yandalı ile mezun oldu. Lisans sırasında bilişe ilgisini keşfederek ODTÜ Dikkat ve Bellek laboratuvarına katıldı, bu ilgi sonradan bilişsel nörobilime odaklandı. Şimdi Bilkent Üniversitesi Nörobilim programında eğitimine devam ediyor, mekansal etmenlerin insan bilişi, özellikle duygu durumları üzerine etkilerini çalışıyor. Beyin görüntüleme tekniklerinde ve deneysel programlamada kendini geliştirtirmek istiyor. Çizim yapmayı, progresif müziği ve kedileri sever.

photo1684255920.jpeg

Begüm Öztürk

CogIST Yayın

Editör

Bilkent Üniversitesi psikoloji bölümü lisans öğrencisi. Klinik psikolog olma hayali ile üniversiteye girmiş fakat sonradan bilişsel bilime olan ilgisini keşfetmiştir. Lisanstan sonra bilişsel psikoloji ve sinirbilim alanları üzerine çalışmak istiyor. Özellikle bellek, algı ve beyin plastisitesi üzerine okumayı ve yazmayı sever. Buket Uzuner’in romanlarını okumak ve karakalem çalışmak en sevdiği hobileri.

Sinem Gençtürk.jpg

Sinem Gençtürk

CogIST Yayın

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencisi. Bilime sanatsal, sanata bilimsel yaklaşmaktan keyif alıyor. Odak noktalarını bilim alanında sinirbilim, sanat alanında ise koroculuk ve fotoğrafçılık oluşturuyor.

photo5931297652379596437.jpg

Faruk Yalçın

CogIST Yayın

Çevirmen

Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu ve Sabancı Üniversitesi’nde Psikoloji yüksek lisans öğrencisi. Empati, schadenfreude ve ahlaki ikiyüzlülük gibi sosyal biliş konularıyla ve bunların evrimiyle yakından ilgilenir. Bazen yapay zeka ve davranışsal biyoloji konularıyla ilgili merakını giderebilmek için bilgisayar mühendisliği ve biyoloji okumayı düşünür, fakat John von Neumann olmadığını hatırlayınca işine döner. Boş zamanlarını ise nörobilimcileri açıklama boşluğu üzerinden darlayarak ve “let’s play” videoları izleyerek geçirmekten hoşlanır.

zeynepkabadere.png

Zeynep Kabadere

photo5798899306885920879.jpg

Hesna Yılmaz

CogIST Yayın    

Fikirler Yaşamla Dolayımlıdır Sorumlusu 

CogIST Yayın

Çevirmen

ODTÜ Felsefe Bölümü lisans son sınıf öğrencisi. Zihin felsefesi, bilişsel bilimler ve bilim felsefesi özel ilgi alanları. Okunması zor, karışık felsefe metinlerini çözmeyi sever. Felsefeyi insanlarla paylaşmak ve anlaşılabilir kılmak en büyük hedefidir.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 3. sınıf Psikoloji öğrencisi, insanla ilgili her konuya meraklı, özellikle dilbilim, felsefe, ve elbette bilişsel bilim. Vücudumuz ve çevremizin bilişi nasıl şekillendirdiğini merak ediyor. Sanat ve hareket terapileriyle ilgileniyor. Boş zamanlarında dans etmeyi ve ellerini kullanmayı seviyor (resim, yemek, dikiş). İleride ne yapacağını bilemese de insanlara bir şeyler vermek istediğinden emin.

photo1687868790.jpeg

İlknur Eliş

CogIST Yayın

Editör, Çevirmen

İstanbul Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunu. Bir yayınevinin nörofelsefe dizisinde tercümanlık yapıyor, dört gözle çevirisinin çıkmasını bekliyor. Felsefe yüksek lisans ögrencisi ve bilişsel bilim aşığı. Beden ve hareketi temel alan zihin teorileriyle ilgileniyor. Özellikle alışkanlık kavramından ümitli. Ekolojik psikoloji ve bilişsel bilim felsefesi çalışmaları için hazırlık yapıyor.İlgi alanlarını bir kültüre ve mesleğe çevirmeye kararlı. Dans ederek yürümeyi, ağaçlara sarılmayı ve arkadaşlarıyla uğraşmayı çok seviyor.

photo_5814392366319123074_y.jpg

Feyzanur Polat

CogIST Yayın

Yazar

Marmara Üniversitesi Psikoloji son sınıf öğrencisi. Nöropsikoloji veya bilişsel nörobilim alanında yüksek lisans yapmayı hedeflemekte. Bellek, bilişsel ve zihinsel gelişim, beyin-zihin dualizmi ve özellikle nörobilim ile ilgili konulara yönelmekte. Bunların yanı sıra, piyona çalmayı, yeni diller öğrenmeyi ve edebi okumalar yapmayı çok sever.

anonim ikon kişi görsel site-02.png

Miray Morova

CogIST  Yayın

Metin Kolektörü

Koç Üniversitesi Felsefe ve Bilgisayar mühendisliği lisans programlarından mezun. Stanford Üniversitesinde Sembolik Sistemler yüksek lisans programına devam etmekte. Felsefi ve matematiksel mantık temel ilgi alanları. İki harika köpeğinin olmasının yanı sıra iflah olmaz bir kedi sever. Doğrunun savunucusu, iyinin aşığı.

photo1690058750.jpeg

Ayşe Nur Genç

CogIST  Yayın

Yazar

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Deneysel Psikoloji yüksek lisans öğrencisi. Akademik yolculuğunun yanı sıra kullanıcı deneyimi araştırmaları ve kurumsal iletişim gibi alanlarda çalıştı. Lisans döneminden bu yana dil gelişimi, dil-düşünce ilişkisi, müzik algısı gibi konulara merak sarmış durumda. Evrim geçirmemiş yegane sevdası edebiyat ve bir süredir de gastronomi - mutfak sanatlarına ilgi duymakta.

photo_5836814827203443701_y.jpg

Hasan Deniz Baran

CogIST  Yayın

Çevirmen

photo1684289120.jpeg

Rabia Kurşun

CogIST Yayın

Yazar

photo1685102171.jpeg

Deniz Ekin Yavaş

CogIST  Yayın

Yazar

Lisansını Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Bölümünde tamamladı. Sosyal biliş, zihin kuramı, empati ve duygular gibi konular özel odak noktaları. Kendisi son derece iştahlı, konu fark etmeksizin ilgisini çeken her şeyi öğrenmeyi ve anlatmayı seven bir bilim oburu. Oyunlara ve hayali evrenlere biraz fazla meraklı.

İstanbul Üniversitesi Psikoloji son sınıf öğrencisi, bilişsel nöropsikoloji ve biliṣ ile ilgileniyor. İnsan zihninin iṣleyiṣini, bu karmaşık iṣleyiṣin içindeki düzeni merak ediyor. Bu alanlarda çalıṣmalar yapan bir araṣtırmacı olmayı istiyor. Kahve içmeyi, resim çizmeyi, analog fotoğrafçılığı ve The Last Airbender serisini seviyor.

Lisansını İstanbul Üniversitesi’nde ve yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dilbilim alanında yaptı. Şu anda Heinrich-Heine Üniversitesi’nde Hesaplamalı Dilbilim alanında doktora öğrencisi ve aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Araştırmalarında zihinsel sözlükçenin yapılanışı ve sözlükçenin diğer dilsel düzeylerle ilişkisine yoğunlaşıyor. Çalışmalarının odağında büyük dil modelleri var. Bu modellerin dile ilişkin bilgilerini ortaya çıkarmaya ve bu modeller aracılığıyla dilbilimsel soruları yanıtlamaya çalışıyor.

photo1687644721.jpeg

Asena Sayın

CogIST  Yayın

Editör

ODTÜ Psikoloji bölümünden mezun oldu. İleride Gelişim Psikolojisi üzerinde yüksek lisans yapmayı istiyor. Şu anda bu hedefin izinde çeşitli gönüllü çalışmalar gerçekleştirmektedir. Çalışmaları boyunca duygu, dikkat, dil ve düşünce gibi pek çok gelişimsel süreç üzerine deneyim elde etme şansı yakaladı. Bu alanda yaptığı okumalar özellikle otobiyografik bellek ve benlik algısı arasındaki ilişkiye odaklanmakta. İnsanın yaşam boyu geçirdiği değişimi incelemek en büyük isteklerinden biri. Boş zamanlarında ise bu yolda öğrendiklerini şiir ve öykü yazarak anlamlandırmaya çalışıyor.

photo1687644758.jpeg

Merve Göker

CogIST  Yayın

Editör

Hacettepe Üniversitesi Dilbilim bölümü mezunu. İnsan evrimine yönelik bilimsel çalışmalara olan tutkusu nedeniyle lisansüstü öğrenimini biyo-arkeoloji alanında tamamladı. İlgi alanları arasında dil edinimi, doğal dil işleme (NLP),

dil-kültür ilişkisi, dil felsefesi yer alıyor. Felsefi yapıtlara zihnini yormaktan keyif alıyor. 

berkaytarım.jpg

Berkay Tarım

CogIST  Yayın

Editör

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi. Tutkulu olduğu simultane çeviriye etki eden bilişsel işlevleri inceliyor. Koç Üniversitesi’nde psikodilbilim ve Başkent Üniversitesi’nde robotik projelerinde yer alıyor. Meslek icabı her alana dair bilgi satabiliyor, dış politika çalışmalarını ve kafasının bastığı kadar mühendisliği bir ayrı seviyor.

photo1701692157.jpeg

Efe Bilaloğlu

CogIST  Yayın

Editör

Boğaziçi Üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik öğrencisi. Evrimsel biyoloji, kozmoloji, ontoloji, antropoloji, kent sosyolojisi, bilişsel bilimler, davranışsal ekonomi, kişilik psikolojisi gibi farklı ilgi alanlarına sahip. Şehirde flanör edasıyla gezinmeyi, ormanda ağaç tepelerinde dolaşmayı, şiir yazmayı, sevdikleriyle vakit geçirmeyi ve deep house türünde müzik dinlemeyi oldukça seviyor. Hayatını “kendini tanı” şiarı temelinde inşa etmeye çalışıyor.

The Cognizer Ekibi

ipekşahin.jpg

Rukiye İpek Şahin

The Cognizer 

The Cognizer Ekip Sorumlusu

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi. Tutkulu olduğu simultane çeviriye etki eden bilişsel işlevleri inceliyor. Koç Üniversitesi’nde psikodilbilim ve Başkent Üniversitesi’nde robotik projelerinde yer alıyor. Meslek icabı her alana dair bilgi satabiliyor, dış politika çalışmalarını ve kafasının bastığı kadar mühendisliği bir ayrı seviyor.

photo1686665003 (1).jpeg

Aybüke İnce

image.png

Sude Nur Saygılı

photo1682639387 (4).jpeg

İlkay Arı

The Cognizer 

The Cognizer Twitter Sorumlusu

The Cognizer 

The Cognizer Website Sorumlusu

The Cognizer 

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Lisans döneminde Bebek ve Çocuk Gelişimi Laboratuvarında ve Görsel Algı Laboratuvarında çalıştı. İnsanı insan yapanın ne olduğu arayışında biliş ve dil ilişkisine ve sosyal bilişe önem veriyor. Bu yüzden dilin kökeni, dil edinimi, yazı sistemleri ve kültürün dil ile düşünce üzerine etkileri ve sosyal gruplaşmalar üzerine kafa yoruyor. Öğrenebildiği kadar çok dil öğrenip yazabildiği kadar öykü ve deneme yazmaya çalışıyor. Bir gün kendi mangasını yayımlayacak.

Hacettepe Üniversitesinde Antropoloji okuyorum. Bilişsel bilimlere, zihin felsefesine ve kültürlere ilgi duyuyorum. Kültür ve bilinç alanlarında uzmanlaşmak istiyorum. Dünyayı daha farklı pencerelerden görebilmek, deneyimleyebilmek adına sinema ve edebiyatla ilgileniyorum.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu. Video oyunları ve dijital medya alanlarında çalıştıktan sonra, uzun süre ara verdiği akademik çalışmalara Yeditepe Üniversitesi Bilişsel Bilim yüksek lisans programında devam ediyor. Kendilik, duygu ve faillik teorilerinin bedensel ve sosyal biliş anlayışımıza nasıl katkıda bulunduğunu araştırmanın yanı sıra, bu kavramların hem insan hem de yapay zeka bağlamındaki ilişkilerini keşfetmeye ilgi duyuyor.

photo1696441466.jpeg

İdil Su Cervatoğlu

The Cognizer 

Editör

University College London Nörobilim bölümünden mezun. Liseden beri davranışsal bilimlere meraklısı. Üniversitenin son yıllarından bu yana bilişsel bilimler ve nöroetik ile ilgili. Şu anda ise zihin felsefesi üzerine yoğunlaşıyor ve yüksek lisansını bu alanda yapmak istiyor. Sinema ve edebiyat sevdalısı, vakit buldukça kendini bu alanlarda geliştirmeye çalışıyor.

Araştırma ve Geliştirme Ekibi

ppcogist.jpg

Yunus Şahin

Araştırma ve Geliştirme

Ar-Ge Ekip Sorumlusu

İstanbul Üniversitesi Dilbilim bölümünden mezun, Boğaziçi Üniversitesi bilişsel bilim yüksek lisans programı öğrencisi. Lisenin son senesinden beri bilişsel bilimle şu veya bu açıdan ilgilenmeye çalışıyor. Son birkaç senedir asıl ilgi alanını bilişsel bilim felsefesi, daha spesifik olarak ise bilişsel bilimin meta-teorisi, bilişsel bilimde teori değerlendirme ve açıklamanın doğası gibi konular teşkil ediyor. Edebiyat ve hard sci-fi sevdalısı.

photo5931297652379596437.jpg

Faruk Yalçın

Araştırma ve Geliştirme

Ar-Ge İstatistikçi

Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu ve Sabancı Üniversitesi’nde Psikoloji yüksek lisans öğrencisi. Empati, schadenfreude ve ahlaki ikiyüzlülük gibi sosyal biliş konularıyla ve bunların evrimiyle yakından ilgilenir. Bazen yapay zeka ve davranışsal biyoloji konularıyla ilgili merakını giderebilmek için bilgisayar mühendisliği ve biyoloji okumayı düşünür, fakat John von Neumann olmadığını hatırlayınca işine döner. Boş zamanlarını ise nörobilimcileri açıklama boşluğu üzerinden darlayarak ve “let’s play” videoları izleyerek geçirmekten hoşlanır.

Araştırma ve Geliştirme Ekibi

ppcogist.jpg

Yunus Şahin

Araştırma ve Geliştirme

Koordinatör

İstanbul Üniversitesi Dilbilim bölümünden mezun, Boğaziçi Üniversitesi bilişsel bilim yüksek lisans programı öğrencisi. Lisenin son senesinden beri bilişsel bilimle şu veya bu açıdan ilgilenmeye çalışıyor. Son birkaç senedir asıl ilgi alanını bilişsel bilim felsefesi, daha spesifik olarak ise bilişsel bilimin meta-teorisi, bilişsel bilimde teori değerlendirme ve açıklamanın doğası gibi konular teşkil ediyor. Edebiyat ve hard sci-fi sevdalısı.

photo5931297652379596437.jpg

Faruk Yalçın

Araştırma ve Geliştirme

Ar-Ge İstatistikçi

Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu ve Sabancı Üniversitesi’nde Psikoloji yüksek lisans öğrencisi. Empati, schadenfreude ve ahlaki ikiyüzlülük gibi sosyal biliş konularıyla ve bunların evrimiyle yakından ilgilenir. Bazen yapay zeka ve davranışsal biyoloji konularıyla ilgili merakını giderebilmek için bilgisayar mühendisliği ve biyoloji okumayı düşünür, fakat John von Neumann olmadığını hatırlayınca işine döner. Boş zamanlarını ise nörobilimcileri açıklama boşluğu üzerinden darlayarak ve “let’s play” videoları izleyerek geçirmekten hoşlanır.

Maharrem Ayar_20231020_001.jpg

Maharrem Ayar

Araştırma ve Geliştirme

Eşkurucu, Proje Koordinatörü

Maharrem Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim bölümü mezunu ve şu anda University of California, Davis’te Dilbilim alanında doktora programının ilk yılında. İşaret dili ve işaret dilinin edinimi konuları üzerine araştırma yapıyor ve düşünüyor. Bunların yanında dil evrimiyle de ilgileniyor. Aynı zamanda Max Planck Enstitüsünde araştırma asistanlığı yapıyor. Folk müzik, Anadolu Rock ve satranç ilgi alanları arasında yer alıyor.

Kaynak Geliştirme Ekibi

ppcogist.jpg

Yunus Şahin

Kaynak Geliştirme Ekibi

Koordinatör

İstanbul Üniversitesi Dilbilim bölümünden mezun, Boğaziçi Üniversitesi bilişsel bilim yüksek lisans programı öğrencisi. Lisenin son senesinden beri bilişsel bilimle şu veya bu açıdan ilgilenmeye çalışıyor. Son birkaç senedir asıl ilgi alanını bilişsel bilim felsefesi, daha spesifik olarak ise bilişsel bilimin meta-teorisi, bilişsel bilimde teori değerlendirme ve açıklamanın doğası gibi konular teşkil ediyor. Edebiyat ve hard sci-fi sevdalısı.

isilsanusoglu.jpeg

Işıl Sanusoğlu

Kaynak Geliştirme Ekibi

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji anadalı ve Bilgisayar Mühendisliği yandalı 2020 mezunu. Bahçeşehir Üniversitesi beyin ve biliş araştırmaları laboratuvarında öğrenci araştırma asistanlığı, İTÜAIRLAB’de araştırma asistanlığı ve University of British Columbia Visual Cognition Lab’de araştırma asistanlığı görevlerinde bulundu. Bilişsel nörobilim ve bilişsel bilimler ile ilgileniyor.

deniz gülyurt.jpg

Deniz Gülyurt

Kaynak Geliştirme Ekibi

Koç Üniversitesinde psikoloji ve moleküler biyoloji okuyorum. Bu iki bölümü de bilişsel sinirbilim ve nörofarmakolojiye büyük bir ilgi duyduğum için okuyorum. Şuanda Koç Üniversitesinde bir sosyal bilişsel sinirbilim laboratuvarında (SoMi Lab) çalışıyorum ve farklı araştırma projelerinde asistanlık yapıyorum. Bu alanlarda kariyer hedefleyen bir öğrenci olarak CogIST ekibinin parçası olmak benim için çok değerli. Tabi bir yandan köpek eğitmeni olma planlarımı da ihmal etmiyorum :)

Eski Ekip Arkadaşlarımız

Mehmet Soyer

Furkan Avcı

Muharrem Ayar

Merve Balık

Asude F. Eraçıkbaş

Yunus Emre Karaman

Berkay Havuk

Cem Taylan Aşık

Maya Öz

Beyza Gülzehra Ekinci

Elif Akyel

Mehmet Ali Sevim

Oya Tuğcu Özağaç

Berke Kabasakal

Hatice Toy

Ege Su Gülseven

Barış Sunalı

Deniz Tokgöz

İmge Saltık

Aylin Gündoğdu

Zeynep Oğuzman

Hatice Aksoy

Sena Çoban

Berker Basmacı

Begüm Yılmaz

Nevzat Kaya

Melissa Altın

Edis Evrenos

İrem Çelik

CogIST Koordinasyon, Sosyal Medya Sorumlusu, 2019 Kasım -2021 Mart

CogIST Koordinasyon, CogIST Board Sorumlusu, 2019 Aralık -2021 Temmuz

CogIST Koordinasyon, Kurucu, Haberleşme Sorumlusu, 2019 Ağustos - 2021 Ağustos

CogIST Koordinasyon, Organizasyon Sorumlusu, Eylül 2020 - Ağustos 2022

CogIST Yayın, Çevirmen, Aralık 2020 - Ağustos 2021

CogIST Yayın, Çevirmen, Editör, Haziran 2020 - Eylül 2021

CogIST Yayın, Çevirmen, Mayıs 2020 - Eylül 2021

CogIST Yayın, Çevirmen, Temmuz 2020 - Eylül 2021

CogIST Yayın, Çevirmen, Ağustos 2020 - Eylül 2021

CogIST Yayın, Çevirmen, Aralık 2020 - Eylül 2021

CogIST Yayın, Çevirmen, Kasım 2020 - Eylül 2021

CogIST Yayın, Editör, Kasım 2020 - Ekim 2021

CogIST Yayın, Editör, Eylül 2021 - Ocak 2022

CogIST Yayın, Editör, Eylül 2021 - Haziran 2022

CogIST Yayın, Çevirmen, Şubat 2022 - Haziran 2022

CogIST Yayın, Çevirmen, Editör, Eylül 2021 - Eylül 2022

CogIST Yayın, Çevirmen, Aralık 2021 - Ekim 2022

CogIST Yayın, Çevirmen, Editör Kasım 2021 - Aralık 2022

CogIST Yayın, Çevirmen, Ağustos 2020 - Ocak 2023

CogIST Yayın, Çevirmen, Ekim 2021 - Aralık 2022

CogIST Organizasyon, Akademi Kognisyon Sorumlusu,  Kasım 2021 - Şubat 2023

CogIST Medya, Görsel Tasarımcı, Şubat 2022 - Şubat 2023

CogIST Yayın, Çevirmen,  Şubat 2022 -Mart 2023

CogIST Organizasyon, Özel Etkinlik Sorumlusu,  Nisan 2023 -Temmuz 2023

CogIST Organizasyon, Akademi Kognisyon İstanbul Sorumlusu,  Haziran 2023 -Eylül 2023

CogIST Organizasyon, Açık  Kognisyon İstanbul Sorumlusu,  Haziran 2023 -Kasım 2023

CogIST Medya, Görsel Tasarımcı,  Haziran 2023 -Ekim 2023

CogIST Medya, Görsel Tasarımcı,  Temmuz 2023 -Kasım 2023

CogIST Yayın, Haberleşme ve Medium Sorumlusu  Ekim 2021 -Kasım 2023

bottom of page