IŞ BIRLIKLERIMIZ

COGIST - ÖNCÜL ANALİTİK FELSEFE DERGİSİ

YUNUS ŞAHİN - "MARY RENKLİ KOYUN DÜŞLER Mİ"

1 Mart, Pazar, 19:00 İrene Kültür Evi

Bayındır-2 Sk, Çankaya, Ankara

Bilincin fizikal olup olmadığını sorgulayan Nagel'in Yarasası, Jackson'ın Bilgi Argümanı ve Chalmers'ın Zor Problemi 1970-80'lerden bu yana analitik zihin felsefesinin en çok tartıştığı konulardan biri olan bilinç meselesinin mihenk taşları. Bilincin fizikal bir fenomen olup olmadığı tartışmasında özellikle Paul ve Patricia Churchlandler tarafından öne sürülen eliminatif materyalizm, bilincin fizikal olduğunu, fakat "bilinç" gibi halk psikolojisi (folk psychology) 'nin bir terimini kullandığımız için, onun fizikdışı bir ontolojiye sahip olduğunu zannettiğimizi, halbuki kullanmamız gereken terminolojinin çağdaş nörobilime ait olması gerektiğini belirtiyor. Buradan hareketle de çağdaş nörobilimin, fenomenal tecrübeye nasıl ışık tutabileceğine dair bazı önerilerde bulunuyor. Bu konuşmada da özellikle bu strateji perspektifinden, bilinç tartışması ele alındı. Öncül Analitik Felsefe Dergisi, Yunus Şahin ve Tüm katılımcılara teşekkürler!

Flapship

Flapship birçok nitelikli içerik üreticisini bir araya getirmeyi hedefleyen ve Flaps Club tarafından oluşturulan bir işbirliği ağıdır. Biz de bazı yazılarımızı Flaps Club sitesi üzerindeki CogIST'e ait bir alt sayfada paylaşarak bu ağa katkıda bulunacağız. Bu siteye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 


CogIST Flapship Sayfası
 

Mentalese Muhabbet - Podcast Serisi

Flaps Club iş birliğiyle gerçekleşecek olan bu podcast serisinde isminde geçen mentalese (zihince) kavramına uygun olarak bilişsel bilimin birçok dalından beyin ve zihin hakkında sohbet edeceğiz. Flaps Club'ın Discord sunucusunda canlı gerçekleşen podcastlerimize sorularınızla da katılabilirsiniz!

 

Tüm Bölümler

CogIST