IŞ BIRLIKLERIMIZ

COGIST-ODTÜ FELSEFE #1

TUFAN KIYMAZ

"BİLİŞSEL BİLİM BİLİNCİ AÇIKLAYABİLİR Mİ?"

25 Şubat, Salı 18:00 ODTÜ Beşeri Bilimler Fakültesi B104

ODTÜ Felsefe Topluluğu ile birlikte düzenleyeceğimiz etkinlikte Dr. Tufan Kıymaz bizlere "Bilişsel Bilim Bilinci Açıklayabilir mi? " anlattı. Kendisi zihin felsefesi ve bilim felsefesi üzerine çalışıyor. 2017 yılında Indiana University'de Ph.D.'sini yaptıktan sonra Bilkent Üniversitesi'ne gelmiş ve halihazırda yardımcı profesör olarak görev yapıyor. ODTÜ Felsefe Topluluğu'na ve bizi kırmadığı için Tufan hocamıza teşekkür ederiz!

COGIST-ODTÜ FELSEFE #2
CEYHAN TEMÜRCÜ

"BİLİŞSEL BİLİME TARİHSEL BİR BAKIŞ"

26 Şubat, Çarşamba 18:00 ODTÜ Beşeri Bilimler Fakültesi B104

ODTÜ Felsefe Topluluğu ile ortak düzenlediğimiz etkinliklerin ilkinde, ODTÜ – Bilişsel Bilim programında akademisyenliğini sürdüren  Dr. Ceyhan Temürcü'yü, “Bilişsel Bilime Tarihsel Bir Bakış” adlı konuşmasıyla misafir ettik. Temürcü’nün ilgi alanları semantik, zihin felsefesi ve mantık-doğal dil ilişkileri gibi konular olmakla birlikte sunumunda bilişsel bilime dair bütüncül bir perspektif ele alındı. Ceyhan hocamıza, ODTÜ Felsefe Topluluğu'na ve tüm katılımcılara teşekkürler!

COGIST - ÖNCÜL ANALİTİK FELSEFE DERGİSİ

YUNUS ŞAHİN - "MARY RENKLİ KOYUN DÜŞLER Mİ"

1 Mart, Pazar, 19:00 İrene Kültür Evi

Bayındır-2 Sk, Çankaya, Ankara

Bilincin fizikal olup olmadığını sorgulayan Nagel'in Yarasası, Jackson'ın Bilgi Argümanı ve Chalmers'ın Zor Problemi 1970-80'lerden bu yana analitik zihin felsefesinin en çok tartıştığı konulardan biri olan bilinç meselesinin mihenk taşları. Bilincin fizikal bir fenomen olup olmadığı tartışmasında özellikle Paul ve Patricia Churchlandler tarafından öne sürülen eliminatif materyalizm, bilincin fizikal olduğunu, fakat "bilinç" gibi halk psikolojisi (folk psychology) 'nin bir terimini kullandığımız için, onun fizikdışı bir ontolojiye sahip olduğunu zannettiğimizi, halbuki kullanmamız gereken terminolojinin çağdaş nörobilime ait olması gerektiğini belirtiyor. Buradan hareketle de çağdaş nörobilimin, fenomenal tecrübeye nasıl ışık tutabileceğine dair bazı önerilerde bulunuyor. Bu konuşmada da özellikle bu strateji perspektifinden, bilinç tartışması ele alındı. Öncül Analitik Felsefe Dergisi, Yunus Şahin ve Tüm katılımcılara teşekkürler!

Flapship

Flapship birçok nitelikli içerik üreticisini bir araya getirmeyi hedefleyen ve Flaps Club tarafından oluşturulan bir işbirliği ağıdır. Biz de bazı yazılarımızı Flaps Club sitesi üzerindeki CogIST'e ait bir alt sayfada paylaşarak bu ağa katkıda bulunacağız. Bu siteye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 


CogIST Flapship Sayfası
 

Mentalese Muhabbet - Podcast Serisi

Flaps Club iş birliğiyle gerçekleşecek olan bu podcast serisinde isminde geçen mentalese (zihince) kavramına uygun olarak bilişsel bilimin birçok dalından beyin ve zihin hakkında sohbet edeceğiz. Flaps Club'ın Discord sunucusunda canlı gerçekleşen podcastlerimize sorularınızla da katılabilirsiniz!

 

Tüm Bölümler

CogIST